ZANIM.. czyli rzecz o nieprzemyślanych decyzjach, działaniach i słowach.
ZANIM...
To słowo klucz tego postu. Bo warto się zatrzymać ZANIM coś zrobimy??
ZANIM osądzimy czyjś czyn.. postaramy się poznać jego motywy??
ZANIM odpowiemy.. wysłuchamy tego co do nas się mówi.
ZANIM zareagujemy.. zatrzymamy się chwile i pomyślimy o ewentualnych konsekwencjach.
ZANIM zrezygnujemy z marzeń.. choć podejmiemy próbę ich realizacji.


Czy kiedy działamy pod wpływem chwili, zastanawiamy się o ewentualnych konsekwencjach??
Wydaje mi się, że znakomita większość z nas nawet przez chwilę o tym nie pomyśli. Zabiegani, bombardowani ze wszystkich stron milionami informacji zwyczajnie nie zwracamy uwagi, ile zła możemy wyrządzić zupełnie nieświadomie. Goniąc za pracą, pieniądzem, awansem, zakupami, gdzieś po drodze między kolejnymi wypadami do kin czy knajp gubimy siebie i drugiego człowieka. Dlaczego o tym piszę? Bo sama się na tym łapię. Nie zastanawiam się nad swoimi słowami, odpowiadam szybko (przecież jestem mistrzynią riposty co nie...??), często nie słuchając co mówi do mnie druga strona, bo PRZECIEŻ NIE MAM CZASU NA PIERDOŁY!Dopiero po chwili przychodzi myśl.. "co ja wygaduję" "co ja najlepszego robię"

Czy nie wydajemy opinii o ludziach i ich zachowaniach bez zastanowienia się nad przyczynami?? Przecież słowem można zranić bardziej niż mieczem, a każdy z nas ma jakieś ukryte bolączki. Nie wiemy, co doprowadziło naszego rozmówcę do takich czy innych działań/wniosków.. nie siedzieliśmy w jego głowie, nie przeszliśmy jego drogi.. Może warto w odwiecznym pędzie zatrzymać się, dostrzec osobę obok, bez postrzegania jej jako problemu, przeszkody w dążeniu do swoich celów??


4 komentarze:

 1. Witam :)
  Świetnie napisane!! Zanim - magiczne słowo klucz!! Dzięki Tobie nabrało nowego znaczenia ;) W zupełności się z Tobą zgadzam słowa mają wielką moc!! Zanim coś powiemy zastanówmy się dwa razy ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z doświadczenia wiem, że słowa ranią bardziej niż nóż, a rany na duszy goją się bardzo wolno bądź nie goją się wcale. Poza tym dobro zawsze do nas wraca.. więc warto myśleć zanim.... ;)

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Zgadzam się, trzeba bacznie dobierać słowa, bo przeważnie ranią one bardziej niż cios fizyczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko czasem trudno w pędzie.. ja się cały czas uczę!

   Usuń

** Na blogu obowiązuje regulamin, zanim napiszesz komentarz zapoznaj się z nim i z polityka prywatności: Regulamin bloga

** Wszystkie komentarze są dla mnie na wagę złota, każdy czytam i na większość odpowiadam. **

** Staram się odwiedzać moich gości, czasem mam opóźnienia, ale nadrabiam je**

** Przesyłam moc dobrej energii! **

Copyright © 2014 Draqilka.. rozwijajmy się razem , Blogger